I kommer ind på en mail, hvor I så skriver til mig:

I kan ikke betale, før vi har skrevet sammen.

HUSK AT

Skrive dato og antal.

Kan også bookes som en privattur:

Se priser HER

Tobak, slagtere og bødlen på Vesterbro


2026:

Lørdag den 12. september kl. 12.


Billetpris:

189 kr. 


Mødetid:

kl. 16:50

Vi begynder kl. 17, og vi venter ikke på nogen.


Mødested:

Enghaveparken lige inde for porten på Enghavevej

 Byvandringerne tager ca. 5-6 kvarter.

Aflysning

  • Byvandringerne aflyses IKKE pga. regnvejr, kulde, sne eller blæst.
  • Kun ved vilde orkaner, tsunamier eller fjendtlige invasioner fra rummet overvejer jeg at aflyse.
  • HUSK paraplyer og regntøj.


Egne afbud

  • Ved egne afbud refunderes billetterne ikke.
  • De kan heller ikke byttes til andre datoer eller nye byvandringer.
  • Men I er selvfølgelig altid velkommen til at videregive jeres billetter til andre.

Beskrivelse af byvandringen:

 

Vi mødes

Vi mødes inde for porten i Enghave Parken på Enghavevej, hvor I skal høre om kolonihaverne, som i 1927 blev nedlagt for at give plads til Enghave Parken med bl.a. Arne Jacobsens bygninger.


Vi fortsætter over til VEGA og hører om, hvordan området så ud før Wilhelm Lauritzens ikoniske bygning blv opført i 1956. Her lå bl.a. den gamle villa, hvor Fynsmaleren Peter Hansen boede mellem 1905-11, mens han malede sine berømte Vesterbrobilleder.


Bag VEGA stod også den statelige Amerikamølle fra 1814-1882, og i samme område lå retterstedet fra 1622 til 1779, hvor Struense og Brandt lå på hjul og stejle efter henrettelsen på Øster Fælled i 1772.


Inden vi smutter videre skal I høre om skarpretter Sejstrup, der boede på Vester Fælledvej, og hvis hus endte som forlystelsessted.


Vi fortsætter over til Tove Ditlevsens Plads, hvor I får historien om de sidste slagtergårde på Vesterbro, hvor en af dem var Storm P.s barndomshjem. Desværre rev Københavns Kommune dem ned, fordi de hellere ville opføre noget grimt og dyrt nybyggeri uden bopælspligt.


Turen slutter i Valdemarsgade, der oprindelig var markvejen ned til Pesthuset ved Kalvebod Strand. Her skal I se Matthæuskirken, som ligger på en del af den store grund, som sidst i 1800-tallet var en tobaksplantage og fabrik ved navn "Friheden".


Mødested: Enghave Parken lige indenfor porten på Enghavevej.


Byvandringen tager ca. 5-6 kvarter

 

I kan læse mere om Vesterbros historie i min bog om Istedgade:
”Istedgade. Porten til Vesterbro (Også som e-bog)


Bog kan bestilles og medbringes på byvandringen for 200 kr.